(Nie zawsze) aktualności polsko-amerykańskie

Pierwsze spojrzenie USA na co dzień "Murzynowo" Perły budowlane Poradnik emigranta Praca Wiza
Krótka historia USA Galeria Podstawowe informacje em@ile 2003/2007 USA today

1.10.2011 Biuro Spisu Powszechnego potwierdziło systematyczny spadek białych Amerykanów w całej populacji USA. W ciągu 10 lat liczba białych (poza Latynosami) wzrosła o 1,2%, Murzynów o 12%, a Latynosów o 56%. Wzrasta także odsetek Azjatów.
Biali Amerykanie (nie-Latynosi) stanowią już tylko 64% ludności USA (2001 - 69%), w dodatku są starsi niż pozostałe grupy etniczno-rasowe.
Białych najbardziej ubywa w stanach Środkowego Zachodu (m. in. Chicago) i Północnego Wschodu USA.

11.08.2010 Prezydent Obama przeforsowal ustawę o 26-miliardowej pomocy dla "budżetówki". W efekcie deficyt budżetowy w tym roku przekracza niewyobrażalna sumę 1,5 biliona (licząc po naszemu) dolarów - czyli przeciętny pracujący Amerykanin zarobi w tym roku 10 tysięcy dolarów bez pokrycia.
Sytuacja w USA robi się nieciekawa; do tego bezrobocie osiągnęło kolejny rekord (9,5%).

10.08.2010 Ambasada RP ośmieliła się zaprotestować przeciw wykorzystywaniu przez US służby polskich dzieci do ścigania nielegalnych imigrantów.
2 lipca na lotnisko w Newark (Nowy Jork) przybyła z Polski 6-letnia Julia K. Towarzyszyła jej stewardesa. Na lotnisku na dziewczynkę czekała jej ciotka. Jednak pracownicy US Customs and Border Protection zażądali, aby dziecko odebrał jej ojciec, który w USA przebywa nielegalnie, grożąc, że inaczej dziewczynka zostanie wysłana do domu poprawczego w Teksasie. Ojciec, ktory przyjechał po córkę, został deportowany. 28 lipca na to samo lotnisko przybyła, z ważną wizą na obóz młodzieżowy, 12-letnia Ewelina K. Mieli ją odebrać z lotniska znajomi rodziny, ale agenci graniczni zażądali, aby przyjechał jej brat, który przebywa w USA po wygaśnięciu wizy; równiez grożąc odesłaniem dziecka do obozu dla młodocianych przestępców. Pod naciskiem polskiego konsulatu po 10 godzinach służby graniczne zgodziły się uwolnić Ewelinę i przekazać ją oczekującym na lotnisku znajomym rodziny.

19.06.2010 Sypie się najwyższy budynek Chicago, znany dawniej jako Sears Tower. Kilka szyb nie wytrzymało burzy i silnego wiatru.

25.05.2010 Od 4 czerwca rząd amerykański podniósł opłaty za wnioski o wizy do USA.
Najczęściej wydawana wiza B1/B2, oraz studenckie F, M, J drożeją ze 131 na 140 dolarów. Wizy nieimigracyjne - dla pracowników tymczasowo zatrudnianych w USA, sportowców, artystów i naukowców oraz duchownych udających się do pracy w USA (typu H, L, O, P, Q, R) drożeją do 150 dolarów.

19.04.2010 "The Washington Times" zauważył, że Barack Obama od czasu katastrofy pod Smoleńskiem nie pofatygował się ani razu do polskiej ambasady w Waszyngtonie, i nie złożył wpisu do księgi kondolencyjnej. W czasie pogrzebu polskiego prezydenta grał w golfa.

18.04.2010 Mimo początkowych zapewnień, prezydent Obama nie dotarł na pogrzeb prezydenta Polski. Chmura wulkaniczna, ktora mu w tym przeszkodziła, nie zatrzymała samolotu rosyjskiego przywódcy. Gdy się bardzo chce, zawsze można - pokazał premier Maroka, przylatując awionetką na niskim pułapie.

22.03.2010 Po uchwaleniu przez Kongres ustawy "zdrowotnej" Prezydent Obama ogłosił powstanie w USA państwa ludowego.
My już to kiedyś przerabialiśmy.

10.03.2010 Grecja, stojąca na krawędzi katastrofy finansowej, jest kolejnym krajem, którego obywatele nie potrzebują wiz do USA.

25.09.2009 Czterech muzykow zespołu Zakopower, który miał koncertować dla amerykańskiej Polonii, zostało cofniętych z lotniska w Chicago do kraju, dodatkowo grożono Polakom odstawieniem do więzienia imigracyjnego. Amerykańskie służby imigracyjne nie podały żadnego powodu takiego potraktowania, podobnie jak miesiąc temu, gdy zakazano wjazu na teren USA członkom zespołu Lombard. (za tygodnikpodhalanski.pl).

17.09.2009 Amerykanie ogłosili, że nie będzie w Polsce "tarczy". Prezydent Obama osobiście zadzwonił do naszego premiera, żeby mu o tym powiedzieć, jednak ponieważ w Polsce było już po północy, premier nie odebrał.

15.09.2009 Rasistowskim atakiem określają media pobicie BIAŁEGO ucznia amerykańskiej szkoły średniej w Belleville (stan Illinois) w autobusie wiozącym uczniów do szkoły przez CZARNYCH. Policja bowiem posiada nagranie video na którym widać jak chłopak jest bity, podczas gdy inni uczniowie się przyglądają, a niektórzy nawet śmieją. Widać, że ofiara nie zrobiła nic co spowodowałoby atak.
Kierowca autobusu (nie podano, jakiej rasy) nie zrobił nic, aby powstrzymać atakujących. Większość uczniów w autobusie była czarna. Wszyscy krzykiem wyrażali swoje "poparcie" dla bicia ucznia.

13.04.2009 Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu RP, określił Polonię amerykańską "małpiarnią z Chicago".

31.03.2009 Prezydent Obama podczas pierwszej podróży po Europie nie odwiedzi najwierniejszego sojusznika USA, czyli Polski. Za to będzie w Czechach.

30.03.2009 W powitaniu przekazanych Polsce samolotów "Hercules" brał udział konserwator zabytków. Samoloty mają bowiem więcej niż 40 lat, czyli wg naszego prawa są obiektami zabytkowymi. Podczas służby w Polsce bedą kontrolowane przez konserwatora co pół roku.

17.03.2009 Na łamach "Washington Post" po raz drugi w tym miesiącu znalazły się sformułowania "obozy zagłady w Polsce", bez wyjaśnienia, że były to niemieckie obozy koncentracyjne.

28.02.2009 W raporcie Departamentu Stanu USA o Polsce możemy przeczytać o korupcji, antysemityźmie i rasiźmie panującym w Polsce. Do tego mówi sie tam o nadużyciach policji, przepełnionych więzieniach, korupcji, nieskutecznym sądownictwie i zbyt wolnym zwracaniu zagrabionych majątków, oraz łamaniu prawa do prywatności i braku tolerancji wobec homoseksualistów.
Nasza policja jest brutalna (patrz - sprawa czarnoskórych pijanych marines w Gdyni), polscy więźniowie się skarżą (patrz USA - sprawa Polaka bezprawnie skazanego na długoletnie więzienie za rzekomy sex z kilkuletnia córką przyjaciółki), ciągłe skandale na wysokich szczeblach władzy (no tak, w USA jest jak w niebie).
Najważniejszy temat to rzecz jasna powolne zwracanie majątków zagrabionych w czasach PRL. Nie mówi się jednak, że większość majątków zagrabili Niemcy w czasie wojny, a ofiary to prawie w 100% żydzi, obecnie mieszkający w USA.
Polskie władze łamią prawo obywateli do prywatności korespondencji - winny jest system skanujący pismo w sortowni pocztowej w Poznaniu.
Oczywiście, wg Amerykanów, gorącym problemem jest molestowanie seksualne polskich kobiet w pracy - jako przykład podano seksaferę w Samoobronie i sprawę prezydenta Olsztyna.
Biorąc pod uwagę wymienione dodatkowo w raporcie przypadki ataków rasistowskich w Polsce, powinniśmy niebawem spodziewać się desantu wojsk USA - "celem przywrócenia spokoju i obrony praw człowieka".

14.02.2009 "13 komputerów zostało w 2008 roku skradzionych lub zgubionych w laboratorium Los Alamos, a 67 następnych brakuje" - podaje AFP. Chodzi o laboratorium, gdzie Amerykanie zbudowali bombę atomową.

14.02.2009 Ambasada USA w Polsce w specjalnie wydanym komunikacie przypomniała, że KIEDYKOLWIEK przedłużony nawet o 1 dzień pobyt w USA grozi aresztowaniem, wydaleniem z kraju i zakazem ponownego wjazdu. Więcej na stronie ambasady.

20.01.2009 44 prezydent rozpoczyna urzędowanie.

8.01.2009 Eurodeputowany Wojciechowski apeluje na swym blogu do ministra Sikorskiego w sprawie Rafała Pietrzaka, od 12 lat zamkniętego w teksańskim więzieniu za rzekome molestowanie seksualne kilkuletniej córki swej konkubiny.
Zarzut został wywiedziony z faktu, że dziecko zaczęło krwawić podczas kąpieli. Mimo zaprzeczenia matki i samego dziecka, oraz faktu, że badania lekarskie nie potwierdziły gwałtu, teksańska ława przysięgłych skazała Polaka na 30 lat więzienia.
Przez 12 lat polskie władze nie interweniowały, wierząc w nieomylność sądów Wielkiego Brata.

8.01.2009 USA - na 2009 rok zaplanowano rekordowy deficyt budżetowy - 1,2 biliona (po amerykańsku tryliona) dolarów. Dodatkowo przewiduje się dofinansowanie gospodarki kwotą 700 miliardów $, gdyż bez tego przewidywany jest spadek gospodarczy o ponad 2% i wzrost bezrobocia o 9%.
Przewiduje się, że w dalszym ciągu będą taniały nieruchomości.

14.12.2008 Republikański senator (żydowskiego pochodzenia) Arlen Specter przemawiając na przyjęciu Pennsylvania Society szydził z Polaków, opowiadając kilka wyjątkowo niewybrednych "polish jokes".

15.11.2008 Jak podała TVN24 minister Sikorski opowiadał publicznie dowcip o polskich korzeniach nowego prezydenta USA ("jego pradziadek zjadł polskiego misjonarza").

5.11.2008 Prezydent-elekt Obama zapowiedział podróż do Polski. Wizy nie potrzebuje.

25.10.2008 Sopot. Intensywnie tuszowana jest sprawa wczorajszego pobicia taksówkarza przez 3 czarnoskórych żołnierzy amerykańskich. Policja twierdzi, że przekazała sprawców żandarmerii, żandarmeria zaś, że sprawą zajmuje się policja. Dziennikarze ustalili, że Amerykanie spokojnie wrócili na swój statek w Gdyni, policja jedynie przesłuchuje świadków.

24.10.2008 Indeks zmienności chicagowskiej giełdy opcji (VIX), nazywany wskaźnikiem strachu skoczył aż o 32 proc. i znalazł się na najwyższym poziomie w swej 18-letniej historii.

17.10.2008 George W. Bush ogłosił zniesienie wiz dla obywateli siedmiu krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji i Korei Południowej.
Administracja Busha twierdzi, że usiłuje znieść wizy dla Polski, ale napotyka opór w Kongresie.

10.10.2008 Na słynnym wyświetlaczu, gdzie każdy Amerykanin może zobaczyć ilość dolarów bez pokrycia, zabrakło skali. Dług publiczny USA przekroczył 10 bilionów (10 000 000 000 000) dolarów (w USA - trylionów). O wielkości tej kwoty niech świadczy fakt, że lączna wartość wszystkich firm, notowanych na wszystkich światowych giełdach, szacowana jest przez światowych ekonomistów obecnie na ok. 36 bilionów dolarów.
Mimo to kurs dolara oddalił się znacznie od minimum, osiągniętego w lecie.

10.10.2008 Jak podaje "Tygodnik Podhalański", Amerykański konsulat odmówił wydania wiz młodym artystom z zespołu Zawaternik. Na 43 złożone wnioski wizy dostało tylko 12 osób. Konsulat USA w Krakowie uznał, że dzieci w wieku 6 - 17 lat chcą jechać do pracy do USA. Mali górale z Leśnicy i Gronia mieli uczestniczyć w Festiwalu "Na Góralską Nutę" w Chicago.
Więcej na stronie www.tygodnikpodhalanski.pl

29.08.2008 Moda na Obamę wśród Amerykanów dotarła także do bielizny. Tymczasem republikanie ogłosili, że w przypadku ich wygranej wiceprezydentem będzie kobieta.

7.08.2008 Otwarcie igrzysk w Pekinie zbiegnie się z innym świętem demokracji - planowane jest uroczyste otwarcie nowej ambasady USA w Pekinie, z udziałem, oczywiście, prezydenta USA.

6.08.2008 Nowe przepisy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozwalają US Straży Granicznej na praktycznie nieograniczoną kontrolę laptopów, telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, a także wszelkich innych przedmiotów i urządzeń mogących zawierać "podejrzane" dane. Kontrola polegać ma na zatrzymaniu sprzętu do wnikliwej kontroli zawartości. Straż graniczna ma również niczym nieograniczone prawo tłumaczyć, kopiować i udostępniać zawarte tam dokumenty, pliki i dane innym agencjom rządowym. [za www.cdrinfo.pl]

13.07.2008 Światowa Organizacja Żydowskich Restytucji doprowadziła do wydania przez Amerykański Kongres opinii, w której piętnuje polski rząd za opóźnienie z wypłacaniem rekompensat za mienie zagrabione w latach wojny i PRL.

12.07.2008 Wyszło na jaw, że USA żąda od polskiego rządu miliarda dolarów za zakup jednej wyrzutni Patriot, gdy Korea Południowa, która kupiła w tym roku 14 wyrzutni, zapłaciła za każdą niespełna 300 milionów dolarów.

9.07.2008 Media doniosły, iż Największy Demokrata Świata (GWB) wybiera się na otwarcie igrzysk w Chinach. Gestem tym na pragnie zamanifestować poparcie Wolnego Świata dla rozwijającej się chińskiej demokracji. W zamian poprosił gospodarzy o kilka wejściówek dla siebie i rodziny, czyli m. in. Największego Demokraty Świata Sprzed Kilkunastu Lat.

6.06.2008 Opadły emocje Obama - Clinton, do wyborów jeszcze trochę, wracają stare tematy. Ameryka zastanawia się, czy porządkowy, który przerwał 2 dziewczynom całującym się na trybunie stadionu w Seattle podpada pod dyskryminację.
Przy okazji przypomniano, że w roku 2004 zawieszono w obowiązkach jednego z policjantów w Teksasie, ponieważ powiedział on dwóm całującym się gejom, że zachowania homoseksualne są w Teksasie nielegalne.

20.03.2008 Na ulicach kilku amerykańskich miast doszło zaledwie do skromnych manifestacji z okazji 5 rocznicy rozpoczęcia wojny w Iraku. Wojna miała trwać miesiąc. Dotychczasowy bilans to 4 tysiące zabitych Amerykanów i ich sojuszników (bardzo ważne przed wyborami), ponad 500 miliardów dolarów (tak sobie ważne), ponad 100 tysięcy zabitych Irakijczyków (nieważne).
Codzienność w wyzwolonym przez USA Iraku wyglada tak:


Więcej i większe można zobaczyć TUTAJ. UWAGA!!! Materiały drastyczne!!!

18.03.2008 Czesi, Litwini, Węgrzy, Słowacy, Estończycy, Łotysze dostępują zaszczytu ruchu bezwizowego do USA.

10.03.2008 Więcej niż chłodne było powitanie premiera Tuska przez nowojorską polonię (transparenty "zdrajca", "Tuskokomuna", itp.) Dodatkowo, premier leciał pokazowo samolotem rejsowym, z powodu alarmu bombowego pasażerów w Nowym Jorku zamknięto w autobusach na 3 godziny.

5.03.2008 Kolejny rekord odnotował dolar - w Polsce 2,30zł, w Europie trzeba zapłacić 1,52$ za 1euro.

1.03.2008 Władze USA podały, że w amerykańskich więzieniach znajduje się rekordowa ilość więźniów - ponad 1% ludności kraju.

28.01.2008 Federalna Komisja Komunikacji (FCC) nakazała telewizji ABC zapłacić 1,4 mln $ kary za emisję, przed 22, filmu, w którym pokazano kąpiącą się pod prysznicem kobietę.
FCC uznała tym samym gołą dupę (bo tylko to było widać) za "organ płciowy".
W USA FCC to urząd odpowiadający za kontrolę wolności mediów.

15.01.2008 Minister do spraw bezpieczeństwa krajowego Michael Chertoff twierdzi, że Europa może być bazą ataków terrorystycznych na USA. Wg ministra Europejczycy zbyt łatwo podróżują do USA, a Europa to "platforma terrorystów".

27.12.2007 FOX News podaje, iż Siuksowie wypowiedzieli porozumienia z rządem USA obowiązujące od 150 lat i utworzyli własne państwo. Indianie nie chcą być obywatelami USA, twierdząc, że zezwala im na to konstytucja USA.
Nowy kraj Siuksów składać się ma z części Nebraski, Południowej i Północnej Dakoty, Montany i Wyoming.

21.11.2007 Jeden na sześciu nowojorczyków - czyli 1,3 mln ludzi - cierpi z powodu głodu. Wśród nich jest 400 tys. dzieci - wynika z opublikowanego dorocznego raportu "Koalicji przeciw głodowi".

21.11.2007 "Polacy mają we krwi współpracę z nazistami", "Polak do Polaka o ósmej rano - dlaczego nie jesteś jeszcze pijany?" - takie niewybredne żarty pojawiły się kolejny raz w telewizji FOX.

7.11.2007 Najniższy kurs dolara w stosunku do walut europejskich (niżej niż pod koniec 1989roku). W Polsce dolar poniżej 2,50zł; niewielu pamięta, że kilka lat temu było blisko 2 razy tyle.

18.10.2007 Już 2,5 miliona Amerykanów pobiera zasiłek dla bezrobotnych w USA.

4.10.2007 Prezydent Bush zawetował ustawę, przyznającą 35 miliardów dolarów na ochronę zdrowia dzieci najbiedniejszych mieszkańców USA (kolorowi itp...). Pieniądze miały pochodzić ze zwiększonego podatku od papierosów (dzisiaj paczka w Chicago = ok. 8$). Weto prezydent uzasadnił odejściem państwa od publicznego systemu opieki zdrowotnej.
Jednocześnie Bush wystąpił do kongresu o dodatkowe 100 miliardów na wojnę w Iraku. Pojawił się pomysł, by pieniądze pochodziły ze specjalnego podatku, obejmującego głównie lepiej zarabiających.

1.10.2007 Rząd USA zdecydował, że można powiększyć dług publiczny o kolejne 10%. Obecnie ilość pieniędzy bez pokrycia, wyemitowanych przez USA to blisko 9 bilionów (europejskich, czyli 9000000000000) dolarów. Przeciętny Amerykanin ma w kieszeni 32 tysiące dolarów długu.
Cały świat doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dolar jest nic nie warty; ale za ropę dalej płaci się dolarami.
W Polsce amerykańska waluta osiągnęła kolejne minimum, 1USD=2,65zł.

18.09.2007 Aby wykazać absurdalny system prawa w USA senator Ernie Chambers pozwał do sądu Boga. Główny zarzut to spowodowanie śmierci niezliczonej liczby ludzi.

1.09.2007 Przylatujących do Chicago wita na lotnisku transparent: Chicago - siostra Moskwy (!?).

8.06.2007 Prezydent Bush wpadł na parę godzin do polskiego prezydenta (na obiad, bo jedzenie niemieckie najwyraźniej mu nie służyło). Z okazji przylotu Dostojnego Gościa aresztowano na kilka godzin wszystkich znajdujących się akurat na lotnisku w Gdańsku, oraz zamknięto dla ruchu Trójmiejską obwodnicę. O tyle dziwne, że pan Bush prosto z samolotu wsiadł do helikoptera i w uzbrojonej latającej asyście przeleciał na Hel. Spotkania z tubylcami, poza prezydentem Polski i jego świtą, nie przewidziano.
Bush witał się za to z miejscowymi podczas wizyty w Albanii. W trakcie spotkania ktoś ukradł mu zegarek.

3.05.2007 Amerykanie olali Polaków totalnie - zamiast poprawić, usunęli stronę konsulatu USA, gdzie opisane było jak przywieźć można do USRaju kiełbasę lub zwierzę (żywe). Ex-stronę możesz zobaczyć tutaj.

6.04.2007 Okazuje się,że w USA są jednak bezdomni nie z własnej woli. Na mocy nowego prawa stanu Floryda wypuszczeni na wolność przestępcy seksualni (również ludzie, których aresztowano na podstawie prowokacji typu: policjantka udaje dziwkę) nie mogą mieszkać bliżej niż 800m od miejsc "możliwych zgromadzeń dzieci". Wbrew temu, co twierdzą władze, w Miami nie można znaleźć mieszkań zgodnie z takimi kryteriami. Dziennikarze znaleźli miejsce pod mostem, które stało się przymusowym mieszkaniem dla wielu ludzi, kiedyś skazanych np. na podstawie prowokacji policyjnej.

6.04.2007 "New York Times" podał, iż w związku z zarekomendowaniem przez Światową Organizację Zdrowia obrzezania jako metodę walki z AIDS (!) władze Nowego Jorku planują promocję tej metody. Proponuje się m.in. darmowe obrzezanie dla wszystkich chętnych w miejskich szpitalach.
W USA zabieg ten bez promocji jest niezwykle popularny, stosuje się go wobec 65% noworodków (ponad dwukrotnie więcej niż średnio na świecie).

8.03.2007 Stado szczurów buszujących po KFC/Taco Bell na przedmieściu Nowego Jorku pokazały wszystkie telewizje USA. Sympatyczne gryzonie można obejrzeć na youtube.com

28.02.2007 Jesteśmy bliżej - tak twierdzą Amerykanie. Zniosą nam wizy, gdy odmów nie będzie więcej niż 10% (dotychczas mówili o 3%).

Archiwum

© Stella LaMeer 2000-2007